Sedem hriechov proti prírode a ako na ne

Hriechov voči prírode sa svojím konaním (ne)vedome dopúšťame denno-denne. Išlo by to však aj bez nich! Nasleduj týchto 10 krokov a pomôžeš svojmu okoliu aj celej Zemi.

Načo slamka?

Slamka je zbytočný výtvor ľudskej lenivosti. Človek má od prírody ústa, ktoré mu okrem jedenia slúžia aj na pitie. Len v Amerike sa denne priemerne spotrebuje zhruba 500 miliónov plastových slamiek! Preto ak hodláš sŕkať svoj nápoj cez malú trubičku, dvakrát si to premysli, alebo siahni po kovovej, či papierovej variante.

Nahraď jednorazovú fľašu trvácnejšou

Na Slovensku sme na tom s kvalitou pitnej vody veľmi dobre. Preto, ak máš možnosť, nekupuj si ju v jednorazovej plastovej fľaši. Jednoducho si zaobstaraj jednu trvácnu a naplň ju za každej príležitosti. Je to výhodné nielen pre tvoju peňaženku, ale najmä pre prírodu!

Igelitku? Nie, ďakujem!

Igelitové vrecká a tašky z obchodov pomaly, ale isto, miznú, avšak nie preto, lebo by sa míňali. Je lepšie si doniesť vlastnú, plátenú, či látkovú tašku alebo nákup proste nabaliť do ruksaku. Opäť ušetríš na kupovaní nových nekvalitných igelitiek a zabezpečíš, že do sveta nepribudne ďalšia ťažko recyklovateľná taška.

Látkové, nie mikroténové

Chystáš sa na nákup ovocia a zeleniny? Mal by si zamieriť na miestny trh, tam ti ich radi nabalia do tvojho vlastného vrecka. Aj supermarkety sú už v tejto otázke benevolentnejšie! Neber mikroténové vrecko, nakladaj zdravé potraviny do iných vreciek, napríklad do látkových!

Vyhýbaj sa plastovým obalom

Siahaj radšej po produktoch balených v papierových obaloch, sú jednoduchšie na recykláciu. Možno si za ne priplatíš, no zhruba len toľko, koľko si už ušetril na nekupovaní platových tašiek, slamiek a fliaš.

Už žiadny plastový riad!

Mnohí z nás nedajú dopustiť na „zážitok“ jedenia rýchleho občerstvenia z plastových tanierov alebo misiek plastovým príborom. Ach, tá ľudská lenivosť! Pri svojej najbližšej návšteve stánku s rýchlym občerstvením buď vybavený vlastnou nádobou na jedlo a vlastným príborom.

Ak už ho vlastníš, využi ho!

Plastom sa vyhýbame len veľmi ťažko a niekedy neustriehneme, kedy nejaký nadobudneme. Povedzme, že si si nevšimol, že ti k tvojmu jedlu pribalili plastový príbor, alebo si si nechal svoju nádobu na vodu doma, a teraz si musíš kúpiť malú balenú vodu. Využívaj tento jednorazový plast tak dlho, ako len vieš. Jeho rýchlemu opotrebovaniu nezabrániš, no predĺžiš aspoň jeho krátku životnosť.

PÁČIL SA TI ČLÁNOK? ZDIEĽAJ HO:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email

Projekt 480 vznikol v spolupráci
s nasledujúcimi organizáciami: