Rady

Top 10 tipov ako znížiť odpad v domácnostiach​

Nekupujte balenú vodu!

Karpatská kotlina je svetovou veľmocou v rámci pramenitých vôd. Sme v tak výhodnej oblasti, že v našej lokalite máme jednu z najkvalitnejších pitných vôd. Vezmime si preto tento poklad všade so sebou. Najlepšie vo vlastnej fľaši. V reštauráciách nám s nedostatkom vody tiež radi pomôžu.

Nekupujte plastovú tašku!

Priemerný slovák nakúpi ročne takmer 500 plastových tašiek. Priemerný dán len 4. Pýtate sa ako to robia? Používajú vlastné košíky alebo bavlnené tašky. Nie sú len šetrné k životnému prostrediu, ale okrem iného vyzerajú krajšie.

Zabudnite na mikroténové sáčky!

Stretli ste už aj vy človeka, ktorý balí všetko zvlášť do samostatných mikroténových sáčkov? Nielen zeleninu, ovocie ale napríklad aj maslo, jogurty či čokoládu? Každý jeden z týchto sáčkov končí v komunálnom odpade. Sáčky sú jedným z najväčších znečisťovateľov a pritom je tak jednoduché sa im vyhnúť. Stačí ak si zo starých záclon ušijete vlastné “sáčky”, zabijete tým dve muchy jednou ranou a ešte aj tetuške v pokladni sa budú páčiť.

Pokúste sa nakupovať čo najmenej zabalené tovary!

Aj keď ste splnili prvé tri body, veľmi pravdepodobne prídete domov z nákupu s množstvom obalov. Pokúste sa preto vedome nakupovať potraviny, ktoré sú čo najmenej zabalené. Spravidla sú tieto produkty zvyčajne aj lacnejšie. Čerstvo krájané salámy, či syry sú často chutnejšie ako tie vopred balené. Navštevujte tiež trhy s cieľom podporiť miestnych výrobcov.

Požiadajte o kávu alebo čaj do vlastného termopohára!

Nedokážete si predstaviť svoj deň bez kávy/čaju, ale nemáte čas si ho vychutnať v pohodlí domova? Nakupujte do vlastnej termosky! Stačí zainvestovať raz do supertrendy termopohára a následne si môžete vychutnávať svoj horúci nápoj kdekoľvek.

Upratujte jednoducho!

Svetové farmaceutické spoločnosti vynakladajú nemálo energie na to, aby nás presvedčili o tom, že potrebujeme každý ich produkt. Na druhej strane sa tvorí neustále viac a viac riešení šetriacich nielen životné prostredie ale aj našu peňaženku. Pomocou len pár jednoduchých prísad sa dá vyčistiť každý kútik bytu. Vedeli ste však, že v Komárne existuje obchod s drogistickým tovarom, kde si môžeme načapovať čistiace prostriedky aj do vlastnej nádoby?

Používajte prírodnú kozmetiku!

Pleť je naším najdôležitejším obranným systémom, preto dbajme na to, aby sme ju zbytočne nezaťažovali  chemikáliami. Prírodná kozmetika je dostupná u miestnych handmade predajcov, je lacnejšia a často bez obalu. Zmeňte sprchovacie gély na ručne vyrábané mydlá!

Nepoužívajte papierové utierky, papierové vreckovky ani vlhčené utierky

Pred niekoľkými desaťročiami boli bežne používané textilné kuchynské utierky ako aj bavlnené vreckovky. Miesto vlhčených utierok môžete použiť vlhkú handričku. Nebojte sa vrátiť k dobre zaužívanej praxi!

Odmietnite reklamné materiály, letáky, katalógy!

Väčšina týchto reklamných materiálov putuje ihneď do koša, a tie zvyšné po pár dňoch tiež. Zrušte si preto predplatné tých vydavateľov, ktorí disponujú online verziou. Toto dokážete vyriešiť jedným mailom. Sortiment veľkých obchodných reťazcov tiež nájdete po pár klikoch.

Obliekajte sa udržateľne!

Módne odvetvie je druhým najškodlivejším priemyslom sveta hneď po produkcii ropy. Väčšina lacného oblečenia sa získava vykorisťovaním a detskou prácou. Navyše, lacné oblečenie je často vyrobené z nanič materiálov, ktoré sa nedajú dlhodobo nosiť. Veľa ste pre životné prostredie urobili už v momente, keď ste začali hľadať označenia ako napr. fair-trade či biobavlna. Buďte odvážny a nakupujte v second-hande!

Projekt 480 vznikol v spolupráci
s nasledujúcimi organizáciami: