Bezodpadová domácnosť v praxi

Volám sa Aranka Szegi. So svojim manželom a dvoma dcérami bývame v Komárne v bytovom dome na štvrtom poschodí. Narodenie našich detí prinieslo veľa zmien do nášho života. Azda najdôležitejšou zmenou bolo zvýšenie povedomia a zodpovednosti v každej oblasti. Šetrenie prírody bolo pre nás vždy dôležité, teraz sme však chceli žiť naše dni zodpovedne a svedomito aj v tejto oblasti. Chceli sme, aby pre naše deti bolo samozrejmé to, čo je pre nás zatiaľ náročné. V tej chvíli sme sa rozhodli pre zmenu. Hlboko verím vo vnútornú zmenu a vedenie príkladom, takže nebolo nič prirodzenejšie ako urobiť primárne zmeny v životnom štýle našej rodiny.

Prvým krokom k bezodpadovej domácnosti bolo separovanie odpadu. Zabezpečili sme si potrebné kontajnery a pustili sme sa do toho. Znalosti v tejto oblasti sme nasávali v procese, tak dnes už len pri málo veciach nevieme kam ich vyhodiť alebo ako s nimi naložiť. Časom sa vyjasnilo aj to, že vlastne triedený „odpad“ ani nie je viac odpadom, nakoľko sa vracia späť do kolobehu. Tam sa z neho stáva surovina a tak nie je otázne, že odpad vyhadzujeme v čistej forme. Ako ani to nie je otázne, že všetko čo sa dá separujeme, nakoľko sa tak znižuje množstvo komunálneho odpadu, triedený odpad zas nie je spoplatnený. Nakoľko je väčšina nášho odpadu biologického pôvodu, rozhodli sme sa doma kompostovať, aj týmto spôsobom znižujeme prebytočnú produkciu odpadu.

Čo už dlhšie praktizujeme, avšak nie tak vedome, je konzumácia a konzervácia sezónneho ovocia, zeleniny a mäsa. Snažíme sa všetko jesť včase jeho sezóny. Nadbytočné množstvo zas vyvaríme, pozavárame alebo vyúdime. Tak máme na zimu pripravený domáci lekvár, zaváraniny, kyslú kapustu aj údenú klobásu. Potraviny, ktoré konzumujeme sa snažíme zaobstarať si z domáceho chovu alebo pestovania, čo je však omnoho drahšie (najmä v prípade mäsa), radšej si ale doprajeme menej, avšak vo vyššej kvalite. V našej chladničke sa stále nachádza kvások, z ktorého si pečieme chlieb a následne ho skladujeme v chlebovom vrecúšku z miestnej výroby alebo v zapekacej mise.

Aj v oblasti kozmetiky a čistiacich prostriedkov sme sa stali vedomejšími. Pracie prostriedky si vyrábame sami, čo aj s variacim procesom zaberie pol hodinu času. Za tento čas vyrobíme až 8 litrov tekutého pracieho prostriedku za zlomok ceny pracieho gélu z obchodu. Z týchto prísad bez chémie je možné vyrobiť takmer všetky čistiace prostriedky. Miesto chemických aróm používame esenciálne oleje. Snažíme sa znižovať aj zbytočnú produkciu papierového odpadu, používame preto látkové kuchynské utierky, klasické mopy a tradičné bavlnené vreckovky. Umývanie riadu vybavíme lufa hubkou alebo kefou z prírodných materiálov. Vodu zo sušičky tiež zúžitkujeme, a to buď umytím podlahy alebo ju použijeme na splachovanie toalety, aby sme neplytvali pitnou vodou.

Náš každodenný život zjednodušujú fľaše, termosky, desiatové nádoby alebo nákupné tašky.

Hračky našich detí sú „trvácne“ a väčšinu z nich sme kúpili od miestnych výrobcov. Ak z nich vyrastú, posunieme ich ďalej, rovnako urobíme aj s ich oblečením. Naše oblečenie nakupujeme najmä v second hand-och. Fast fashion značkám sa vyhýbame. Spodnú bielizeň a ponožky nakupujeme zo slovenskej výroby, čím znižujeme ekonomickú stopu.

Je dôležité klásť dôraz na skutočnosť, že všetky tieto zmeny sme do našich životov zaviedli postupne. Každý by mal začať zmenu v tej oblasti, ktorá mu je najbližšia, ktorú považuje za svoju. V tomto Vám radi pomôžeme na stránke 480.sk alebo na 480 FacebookInstagram účtoch.

PÁČIL SA TI ČLÁNOK? ZDIEĽAJ HO:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email

Projekt 480 vznikol v spolupráci
s nasledujúcimi organizáciami: