480 kg. Egy Európai Uniós polgár egy évben átlagosan ennyi kilogramm szemetet termel. Ez egy Komárom nagyságú város esetében nagyjából 16 430 000 kg. Ráadásul a szemét csupán 18%-át szelektáljuk, de még ennek is csak egy része hasznosítható újra, a többi az égetőbe vagy a szeméttelepre kerül. A helyzet megdöbbentő és nemcsak a jövőnk, de a jelenünk miatt sem mindegy, hogy mennyi szemetet termelünk, vagy, hogy mit kezdünk a keletkező hulladékkal nap, mint nap.
Az emberek többsége már tudatosította, hogy a hulladékkezelésnek közel sem az a legjobb módja, ha mindent egy fekete konténerbe dobálunk, majd elvisszük a hulladéklerakóba. Az újrahasznosítás ma már egyfajta divattá vált, aminek köszönhetően sokunk otthonában megtalálhatóak a hulladék tárolására alkalmas különböző, színes tárolók. A statisztika azonban világosan beszél: Szlovákia lakossága még így is túl keveset szelektál. Ha a szeméttárolókban felhalmozódott hulladékot a földre szórnánk és egyesével minden szétválogatásra kerülne, csupán a szemét 4%-a kerülne végül a lerakóba. Az összes többi, tehát 96% tovább osztályozható és újrahasznosítható lenne.
De hogyan is kell viselkednünk a gyakorlatban, hogy csökkenthessük a keletkező hulladék mennyiségét?
A hulladékcsökkentés a vásárlásnál kezdődik. Ha kevesebbet vásárolunk, kevesebb lesz a szemetünk is. És ahogy mondani szokták: az a legjobb hulladék, ami nem képződik.

Pár hasznos és könnyen betartható tipp a hulladékcsökkentés érdekében a vásárlás során:
- Mindig írjunk bevásárlólistát!
- Ne menjünk éhesen boltba!
- Csak azt vegyük meg, amire igazán szükségünk van!
- Ha egy rohanással teli napon mégis megéhezünk, és péksüteményt vásárolunk, ne kérjünk hozzá nejlonzacskót!
- +1 tipp az árusoknak: Ne rakják eleve zacskóba a megvásárolt dolgokat! Ehelyett inkább kérdezzék meg a vevőt, hogy kér-e zacskót.
De mit csináljunk akkor, ha nem tudunk áttérni a tökéletesen hulladékmentes életmódra?

SZELEKTÁLJUNK!
Komáromban három különböző színű kukát találhatunk a szelektált hulladék gyűjtésére: kéket, sárgát és zöldet. A kék tárolók a papír, a sárgák a műanyag, a zöld pedig az üveg hulladék gyűjtésére szolgálnak.

Ha már ismerjük a tárolók színeit, hogy csinálhatjuk jól a szelektálást?
Mivel a szelektív tárolókba nem szemét, hanem újrahasznosításra váró nyersanyag kerül, ezért fontos, hogy a kidobott alapanyagok tiszták legyenek!
MŰANYAG – Taposd laposra! – A szelektív kukák hamar megtelnek, ha egészben rakjuk bele a PET palackokat, a tejes, vagy a sörös dobozokat. Ezeket minden esetben nyomjuk össze, hogy a lehető legkisebb helyet foglalják a kukában.
PAPÍR – Tépd össze! – A papírhulladék sokszor nagyméretű, nem fér el a kukákban. Ezek általában a háztartási gépek csomagolásai, karton dobozai. Akkor cselekszünk helyesen, ha ezeket a nagyméretű papírlapokat szétszedjük, elvágjuk, vagy összehajtjuk, így sokkal több helyünk lesz a kukában.
ÜVEG – az üveg újrahasznosítása rengeteg energiát kíván, így akkor terheljük legkevésbé a környezetünket, ha a lehető legtöbbször használjuk palackjainkat. Befőzésnél, élelmiszer, vagy egyéb tárgyak tárolásánál is jól jönnek ezek az üvegek, illetve kulacs helyett is használhatók.
EXTRA!
Mit nem lehet szelektálni? A nyugták, WC papír, konyhai törlő guriga, tojástartó, használt papírszalvéta, papírzsebkendő, tükör, porcelán, kerámia, chipses zacskó, fogkrémes tubus és a fogkefe mind a kommunális hulladékba tartozik.
A nem szelektált, vagyis a kommunális szemét a szeméttelepre kerül (kép). Néhány esetben sajnos a szelektált szemét is itt köthet ki, például, ha 50%-nál több benne az idegen, vagy szennyezett anyag.
Ha tiszta, idegen anyagoktól mentes a szelektált szemét, a Clean City telephelyére kerül, ahol kézi munkaerővel tovább szelektálják, és az így kapott tiszta nyersanyagot tovább értékesítik.
Ezért rendkívül fontos, hogy megfelelően szelektáljunk!