Ako obmedziť tvorbu odpadu -Na cestách bez smetí

Voda v plastovej fľaši, desiata v mikroténovom vrecku, umelohmotný príbor, pivo v plechovke. Toto je len zopár príkladov vecí, ktoré si spájame s (nielen) letnou turistikou. Tragédiou je však fakt, že spomínané plasty a odpad po nápojoch zostáva v prírode. Čo robiť, aby sme sa vyhli znečisťovaniu, či už vedomému alebo nevedomému?

Použi sklenú alebo kovovú fľašu!

Plasty sú veľmi náročné na recykláciu a ich rozloženie vo voľnej prírode trvá takmer 500 rokov. To predstavuje zhruba 25 generácií! Nápoje v kovových alebo sklených, znovu použiteľných nádobách sú skvelým riešením problémov s plastmi v prírode aj v mestách.

Desiatnik a servítka

Plastové vrecká po styku s potravinami obyčajne vyhadzujeme, použijeme ich len raz. Jedlo sa dá jednoducho zabaliť do servítky a vložiť  do desiatnika, ktorý poslúži aj ako nádoba na odpad, ktorý sme pri jedení vytvorili. Toto riešenie poslúži aj ako príjemná chvíľka nostalgie, kedy nás pohľad na škatuľku s jedlom prenesie do školských lavíc.

Kovový príbor vo vrecku

Nie je na svete dôvod, prečo by sme si mali na túru nemohli zobrať bežný kovový príbor, namiesto toho plastového. Je rovnako skladný, ľahko umývateľný a čo je najlepšie, dá sa využiť ešte nespočetne veľakrát!

Pivo jedine na odpočívadle

(Ne)Alkoholický nápoj je dobrou odmenou po dlhej túre a vlastníci podnikov to vedia! Nepopíjaj na túre pivo z plechovky, vychutnaj si ho na pohodlnej lavičke alebo stoličke, keď budeš mať chuť na odpočinok na mieste na to určenom. Nie je žiadna výzva na túre nájsť miesto s dobrým pivom. Pomôžeš tak nielen svojím chuťovým pohárikom, ale aj prírode.

Preto si sľúbme, odteraz na túru bez plastov, bez ťažko rozložiteľného odpadu, a ak sa mu nevyhneme, vezmeme si ho zo sebou.

PÁČIL SA TI ČLÁNOK? ZDIEĽAJ HO:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email

Projekt 480 vznikol v spolupráci
s nasledujúcimi organizáciami: